Powered by Smartsupp

KostyART

Logo - KostyART.

Co to je CMS?

přibližná doba čtení: 3 min.

1. Co to je CMS?

CMS je zkratkou z anglického Content Management System – v překladu do češtiny redakční či publikační systém. CMS popisuje systém pro jednoduchou a rychlou správu obsahu webových stránek, obvykle napsaný v jazyce PHP využívající databázi MySQL.

Jedná se zpravidla o webovou aplikaci, která umožňuje vytvářet a spravovat obsah webových stránek. Umožňuje i tvorbu textových polí, obrázků a dalších mediálních souborů a odkazů. Tvorba i úprava tedy zpravidla probíhá prostřednictvím webového rozhraní, kdy se pro správu používá WYSIWYG (What You See Is What You Get) editor.

2. Výhody

Výhodou tohoto řešení je často prakticky neomezená možnost přizpůsobení designu i funkcí stránky přesně na míru vašim požadavkům a potřebám, která nabízí mnoho rozšířených funkcí a možností úprav celkového vzhledu. Velkou výhodou je také jednoduchá škálovatelnost pomocí pluginů, je tedy poměrně jednoduché web rozšířit o další funkce. Co se týče vzhledu samotného webu, je možné využít svou vlastní šablonu nebo jednu z mnoha dostupných již předinstalovaných šablon a tu následně pomocí CSS upravit. Díky nenáročnému použití je také možné již definovaný design a přidané soubory kdykoli upravit a to bez nutnosti širší znalosti programování.

3. Nevýhody

Mezi nevýhody může patřit zranitelnost webu, která může být způsobena neaktuálními nebo staženými, ale neaktivovanými pluginy. Tyto zastaralé pluginy mohou obsahovat bezpečnostní riziko, díky kterému může na web proniknout škodlivý kód. Zabezpečení webu by tedy mělo rozhodně patřit mezi vaše hlavní priority. Další nevýhodou může být zatížení stránky v případě, že na web nainstalujeme velké množství pluginů v kombinaci se zbytečně velkou a rozsáhlou šablonou.

4. Nejpoužívanější CMS

Nejpoužívanější CMS.

Více než 450 milionů stránek běžících v redakčním systému WordPress.

Přidejte se mezi nesčetné množství spokojených uživatelů i vy a nechte si vytvořit webové stránky na míru v tomto redakčním systému.

Při tvorbě webových stránek v redakčním systému WordPress dbám na to, aby díky použití vhodné šablony a nastavení pravidelných aktualizací systému CMS i použitých pluginů s možností pravidelného zálohování databáze, byly vaše webové stránky plynulé a zabezpečené.