Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Nejpoužívanější redakční systémy

přibližná doba čtení: 5 min.

Nejpoužívanější redakční systémy:

1. Joomla!

Joomla!

Joomla! je bezplatný open source CMS používaný pro účely publikování informací a mediálních souborů na internetu, který byl založen v roce 2005.

Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL (od verze systému 2.5 je možné využívat i databázi PostreSQL, Oracle a SQLite). Název Joomla (vyslovuje se jako džumla) v překladu znamená „v celku“.

Obsahuje všechny funkcionality, které by mohl běžný uživatel i webmaster při tvorbě vlastní webové stránky potřebovat. Podporuje caching, indexaci stránek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání a mnoho jiných funkcionalit. K dispozici je také velké množství šablon, které může uživatel stáhnout a použít na web. Tyto šablony jsou psané ve značkovacím jazyku HTML a upravené pomocí CSS a je možné je později upravovat podle svých představ. V současné době je Joomla k dispozici jako JoomlaCMS a jako platforma pro webový vývoj zvaná Joomla Platform, což je prakticky PHP framework, jenž vývojářům poskytuje možnost vytvářet samostatné aplikace, které mohou běžet na desktopech, tabletech i smartphonech.

2. Drupal

Drupal.

Drupal je open source CMS, který umožňuje tvorbu a správu obsahu webových stránek, internetových časopisů, blogů a eshopů, který založil v roce 2001 belgický programátor Dries Buytaert.

Je napsán v jazyce PHP a využívá databáze MySQL a PostgreSQL. Název Drupal vznikl z holandského slova dorp, které v překladu znamená „vesnice“.

Tento redakční systém pracuje na základech modulárního systému. To zamená, že pro správu a tvorbu blogu, e-shopu či firemní stránky vybíráte vhodné modulární řešení, které poté skládáte dohromady jako stavebnici. Jednotlivé moduly se do redakčního systému dají jednoduše nainstalovat a v případě potřeby i jednoduše odinstalovat. Stejně jako u Joomla! je i pro Drupal k dispozici obrovská škála doplňků (doplňkových modulů), která v dnešní době čítá něco přes 18 tisíc. Drupal si za svoji více jak dvacetiletou historii nasbíral spoustu věrných příznivců i technicky zdatných nadšenců a i díky tomu je neustále vyvíjen.

3. WordPress

WordPress.

WordPress je open source CMS,který umožňuje tvorbu a správu obsahu webových stránek, blogů a e-shopů a to bez nutnosti širších znalostí programování, který v roce 2003 spoluzaložil americký podnikatel a vývojář Matt Mullenweg.

Je napsán v jazyce PHP a využívá databázi MySQL. WordPress původně vznikl jako blogovací platforma a postupně se vyvíjel.

Velkou výhodou WordPressu je bohatá dokumentace popisující všechny prvky v již základním jádře, která umožňuje rychlé a efektivní rozšiřování funkčností pomocí nových doplňujících modulů. Ke stažení je nesčetné množství doplňkových pluginů a grafických šablon (bezplatně i za poplatek), které umožňují najít design, který si poté může každý modifikovat dle svých představ. Díky své flexibilitě je WordPress podle webu W3Techs nejen nejoblíbenější, ale také nejrychleji rostoucí CMS na světě. I z toho důvodu jsem vlastní tvorbu webových stránek zasvětil WordPress CMS i já.

Srovnání:

Logo Joomla CMS.

Joomla!

rok založení: 2005

počet stránek: 2.5 mil.

počet dostupných doplňků: cca 15 tisíc

Vhodný i pro organizace, které nemají specializované IT oddělení

Podpora PostreSQL, Oracle a SQLite

Podpora desítek různých jazyků

Joomla Platform (pro aplikace)

Menší aktualizace každých 6 měsíců

Složitá OnPage SEO

Neohrabaný systém kontroly přístupu

Obtížnější přehlednost

Logo Drupal CMS.

Drupal

rok založení: 2001

počet stránek: 1 mil.

počet dostupných doplňků: cca 18 tisíc

Technologicky vyspělejší komunita

Podpora PostreSQL

Pokročilé řízení uživatelů

Využití i jako platforma pro vývoj webů

Obtížnější použitelnost

Chybějící podpora WYSIWYG (What You See Is What You Get) editoru

Větší zatížení serveru

Nezvyklá terminologie

Logo WordPress CMS.

WordPress

rok založení: 2003

počet stránek: 455 mil.

počet dostupných doplňků: cca 21 tisíc

Rozsáhlá vývojářská komunita

Vhodný i pro organizace, které nemají specializované IT oddělení

Podpora desítek různých jazyků

Jednoduchost používání

Menší podpora mobilních aplikací

Nutkání řešit vše novým pluginem

Větší zatížení serveru

Práce s multimediálním obsahem