Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Jak se zlepšit v kreslení?

přibližná doba čtení: 3 min.

1. Jak se zlepšit v kreslení – něco z teorie

Proč nedokážu nakreslit přesně to, co vidím před sebou? Určitě v tom hraje roli talent nebo prostě jen málo času na zdokonalování? Už to, že nad tím přemýšlíte, je špatně. Při kreslení se prostě musí vypnout. A to je právě jedna z věcí, díky kterým nám nejde kreslení pěkně od ruky. Všichni jsme se totiž v běžném životě naučili zatěžovat mnohem více levou mozkovou hemisféru, která nám vysílá představu toho, co vidí před sebou a jak by to podle ní mělo přesně vypadat. Nejprve je třeba si uvědomit hlavní rozdíl v běžném používání levé a pravé mozkové hemisféry. Levá hemisféra je zaměřena více na logické myšlení, výpočty a jazykové schopnosti. Pravá hemisféra zodpovídá spíše za globální aspekty vizuálního stimulu. Proto se v tomto článku budu zabývat tím, co už v roce 1979 vydala v knížce Americká učitelka a spisovatelka Betty Edwards – naučte se kreslit PRAVOU MOZKOVOU HEMISFÉROU.

Funkce mozkových hemisfér.

2. Cvičení pro pravou mozkovou hemisféru

  • Váza a oblyčeje
Optická iluze.
  • Negativní prostor
Obrázek s negativním pozadím.
  • Perspektivní pozorování
Perspektiva.
  • Obrázek vzhůru nohama

Důležité je taky koukat na předlohu mnohem víc než na papír. Tohle pravidlo dělá většině lidí značný problém. Pořád má tendenci papír kontrolovat, nějak se levá hemisféra své vlády nechce vzdát. My se blíže zaměříme na překreslení obrázku otočeného vzhůru nohama. To donutí mozek, aby nekoukal na obrázek jako takový, ale viděl pouze jeho linie. Přesně to potřebujeme, abychom se dokázali přesměrovat z levé hemisféry na pravou. Sám jsem byl velice překvapený, jak dobře se kresba tímto způsobem může povést.

Obrázek vzhůru nohama.

Doufám, že vám tento článek dal základní informace o možnostech rozvíjení svých malířských schopností. V případě prvního nezdaru však není třeba hned házet flintu do žita, jako u všeho je třeba vytrvat a uvidíte, že během pár chvil budete schopni nakreslit obrázek přesně podle vašich představ.