Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Rastrová a vektorová grafika

přibližná doba čtení: 3 min.

Rastrová a vektorová grafika – úvod

Rastrové obrázky a vektorové ilustrace jsou stěžejní obrazové formáty dnešních nejen tištěných materiálů. Pro pochopení možnosti práce s těmito formáty je nejdříve nutné znát jejich hlavní rozdíly a jejich výhody i nevýhody. Na této stránce se dozvíte některé základní informace ohledně jejich využití a nejpoužívanějších formátů.

1. Základní rozdíly mezi rastrovou (bitmapovou) a vektorovou grafikou

Rastrová grafika je libovolný obraz složený z obrazových elementů (neboli pixelů), používaný k reprodukci detailních tonálních obrázků jako jsou třeba fotografie.

Vektorová grafika používá k popisu obrázků přesně definovaných útvarů, jako jsou body, přímky a křivky, díky tomu je schopna jednoduše popsat téměř jakýkoli tvar bez omezení kvality obrazu při jakémkoli zvětšení.

2. Jejich výhody a nevýhody

Výhodou rastrové grafiky je její jednoduchá úprava v jakémkoli grafickém programu a snadné pořízení složitějšího obrazu pomocí snímacího přístroje (fotoaparátu, mobilu, skeneru, apod.).

Nevýhodou rastrové grafiky je, že neobsahuje dostatečné množství informací k vytvoření čistého obrazu při zvětšení, v tomto případě jsou pixely považovány za nežádoucí artefakty (pixelizaci), díky nímž ztrácí na kvalitě a ostrosti.

To je naopak výhodou vektorové grafiky, která zůstane ostrá bez ohledu na stupeň zvětšení, protože je založena na vykreslování cest.

Ale zase se nehodí na zápis větších barevných ploch a jeho použití může být v některých případech náročnější na operační paměť a procesor.

3. Nejpoužívanější formáty

JOINT PHOTOGRAPHIC EXPERTS GROUP (JPEG),

PORTABLE NETWORK GRAPHICS (PNG),

TAGGED IMAGE FILE FORMAT (TIFF),

WINDOWS BITMAP (BMP),

GRAPHICS INTERCHANGE FORMAT (GIF),

PHOTOSHOP DOCUMENT (PSD),

AFFINITY PHOTO DOCUMENT (AFPHOTO)

SCALABLE VECTOR GRAPHICS (SVG),

ENCAPSULATED POSTSCRIPT (EPS),

PORTABLE DOCUMENT FORMAT (PDF),

CORELDRAW IMAGE FILES (CDR),

ZONER CALLISTO (ZMF),

ADOBE ILLUSTRATOR (AI),

AFFINITY DESIGNER (AFDESIGN)

Tak, jazykolamy na zpříjemnění dne máme za sebou a můžeme se vrhnout na možnosti použití jednotlivých formátů.

4. Možnost použití

Rastrový formát je vhodný pro zpracování a úpravu fotografií a také pro mnoho umělců ,kteří využívají bitmapové grafiky ke své tvorbě.

Vektorový formát se hodí k posílání souborů do CNC (computer numerical control) nebo třeba na polepy vozů k vyřezání na plotru. Jeho další vhodné použití je u technických ilustrací, kde je třeba dbát na přesnost a ostrost grafiky a to při jakémkoli zvětšení.