Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Členění grafitových tužek

přibližná doba čtení: 2 min.

1. Členění grafitových tužek

Než se dostaneme k samotnému členění grafitových tužek, nebylo by od věci dozvědět se něco málo o společnosti, která toto členění zavedla jako první, totiž o společnosti HARDTMUTH.

2. KOH-I-NOOR HARDTMUTH

KOH-I-NOOR

Jedná se o jednu z největších společností ve svém oboru, jejíchž základy položili pánové Carl a Franz Hardtmuthovi. Již od roku 1848 funguje továrna v Českých Budějovicích, ze které je také společnost řízena. Původním majitelům z rodiny Hardtmuthů již sice podnik nepatří, nicméně KOH-I-NOOR HARDTMUTH i nadále zůstává rodinnou firmou v soukromém vlastnictví rodiny Břízů.

Z továrny KOH-I-NOOR-HARDTMUTH pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Mezi tu nejdůležitější by se bezesporu dala zařadit i výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu či již zmíněné členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací, které převzali i ostatní výrobci jako celosvětový standard a o kterém bude pojednávat tento článek.

3. Značení grafitových tužek

Klasická grafitová tužka se skládá z grafitu, jílu a dřevěného obalu, k čemu tyto věci slouží? Grafit zajišťuje barevnou stopu, jíl tuhu zpevňuje a tím určuje i tvrdost tužky a dřevěný obal dopomáhá k pohodlnému použití. Čím více tužka obsahuje grafitu, tím je měkčí a snáze se s ní kreslí, proto je vyhledávána hlavně mezi umělci. Naopak tužky s větším podílem jílu jsou tvrdší a jsou vhodné na přesné, ostré čáry – tedy například na rýsování.

Při rozlišování měkkosti tuh nám napomáhá již dříve zmiňované značení (členění) od společnosti HARDTMUTH.

Číslice 1 až 9 společně s písmeny H, HB, F a B.

  • H = Hardtmuth / Hard (jedná se o nejtvrdší tužky, určené na rýsování)
  • F = Franz Hardtmuth / Firm (stojí ve středu tvrdosti)
  • HB = Hardtmuth Budweiss (stojí ve středu tvrdosti)
  • B = Budweiss / Black (nejměkčí tužky vhodné zejména pro umělce)
Jak se značí tvrdost tužek