Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Jak nakreslit portrét?

přibližná doba čtení: 6 min.

1. Jak nakreslit portrét krok za krokem

V první řadě se seznámíme se všemi potřebnými věcmi a používanými metodami, které můžeme při kresbě portrétu využít.

Co budeme potřebovat:

PAPÍRY:

  1. papír na pastel
  2. bílý papír na kresbu tužkou

 

TUŽKY:

  1. přírodní uhel
  2. tužky HB, 2B, 4B, 6B a 8B
  3. mikrotužka

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ:

  1. plastická guma
  2. ořezávátko

 

VOLITELNÉ:

  1. nožík
  2. těrka
  3. prodlužovací nástavec na tužku

Používané metody:

Metoda mřížky: Metodu mřížky známe už stovky let (někteří dokonce tvrdí, že s ní přišli už staří Egypťané), ale největší popularity se dočkala během italské renesance. Je to jednoduchá technika – na předlohu položíte mřížku, stejnou nakreslíte na zvolený arch papíru a postupujete pak pole po poli. Tato metoda se často učí jako alternativa k metodě obkreslení, vůči kterému se považuje za nadřazenou, protože překreslujete v určitém měřítku svou vlastní rukou.

Metoda obkreslování: Možná by vás překvapilo, kolik známých umělců používá ve své práci nějakou formu obkreslování nebo projekce. Už v době Leonarda da Vinciho používali umělci cameru obscuru – která používá světlo a zrcadla k přenosu obrazu. Mnozí profesionální umělci a ilustrátoři používají tuto metodu, aby ušetřili čas. Obkreslení je prostě jen jednou z metod, jak dosáhnout kýženého cíle. O tom, jestli se hodí právě pro vás, musíte rozhodnout vy sami. Já osobně tuto metodu nepoužívám, ale rozhodně není na škodu o této možnosti vědět.

Skicování od ruky: V ideálním světě by všichni dokázali kreslit od ruky. Kreslení od ruky znamená bez pomůcek a bez vodítek. Většinou se postupuje od obecného k detailnímu a případné pomocné linky si tvoříte sami během postupu skicování. Umět kreslit od ruky je cílem téměř každého z nás. Nejen, že je to považováno za vrcholnou formu kreslířské techniky, ale zároveň tato metoda umělci otevírá nekonečné možnosti. Od ruky totiž můžete nakreslit cokoliv a kdykoliv. Tuto metodu mnozí považují za nejčistší formu kreslení. Začátky mohou být velmi frustrující a možná bude chvíli trvat, než tuto metodu plně ovládnete. K rychlejšímu ovládnutí této metody jsem již napsal článek, který naleznete zde.

2. Základní proporce tváře

  • ánfas

1.Jako první nakreslíme obyčejný kruh (lebku).

Proporce - kruh.

2. Ke kruhu přidáme horní čáru znázorňující místo, kde později nakreslíme obočí a po obou stranách dokreslíme tváře.

Proporce - čára obočí.

3. Spodek kruhu vyznačíme jako místo pro kresbu nosu. Zhruba v polovině mezi nosem a bradou nakreslíme místo pro ústa, zároveň umístíme uši tak, aby se nacházely mezi čarou pro oči a pro nos a dokreslíme místo pro začátek vlasů. 

Proporce - umístění uší.

4. Nyní si určíme šířku veškerých předkreslených prvků. 

Ústa budou o něco širší než šířka nosu. Šířka nosu by měla určovat začátek obou očí. Obočí bude přibližně o 1/3 delší než celková šířka očí. 

Proporce - šířka částí.

5. Všechny předchozí kroky nám umožní umístit prvky tváře. Jak nakreslit jednotlivé části obličeje si ukážeme v odstavci níže.

Proporce - celý obličej.

3. Kresba jednotlivých částí obličeje

Oči: Je velmi důležité si uvědomit základní strukturu oka. Oči jsou velmi důležité a pojí se k nim také některé z nejčastějších chyb při kresbě portrétů. Tyto dvě poučky vám pomohou vyhnout se nástrahám při kreslení oka.

  • Oko je jako jakýkoliv jiný předmět, má nějaký tvar a na jeho povrchu se objevují stíny. Je potřeba ho zachytit včetně objemu.
  • Oční bělmo skoro nikdy není čistě bílé. Odstín odpovídá asi 10 až 20% na stupnici šedi, to záleží na osvětlení.
Postup kresby očí.

Nos: Nos je jeden z nejzajímavějších rysů tváře. Nakreslit jej může být pro mnohé nesnadné, protože je složený z řady na sebe navazujících různě prohýbaných ploch. I z toho důvodu je dobré dávat si pozor na prostorové zachycení nosu.

  • Častou chybou zde bývá, že místa, kam dopadá světlo, nakreslíme příliš výrazně nebo nápadně.
Postup kresby nosu.

Ústa: Ústa jsou nejneobvyklejším prvkem v lidské tváři (obzvláště to platí o rtech) a je nejobtížnější je správně namalovat (hlavně zuby). To, co nás na ústech zaujme na první pohled, jsou rty.

  • Vyvarujte se příliš jasné bílé (zuby) a pozor na jejich obrysy.
Postup kresby úst.

Uši: V běžném životě jim nevěnujeme mnoho pozornosti a při kresbě portrétu jsou často opomíjeny. Je důležité se naučit kreslit uši, i když třeba nebudou ústředním bodem potrétu.

  • Při kresbě uší hodně pomáhá zjednodušení jednotlivých tvarů a rozpoznání, co tvoří jejich základ.
Postup kresby ucha.

Vlasy: Vlasy můžeme nakreslit jako nejvýraznější prvek našeho portrétu. Vlasy by měly být poměrně jednoduché ke kreslení, drobné chyby se v nich snadno ztratí. Ale ikdyž se vám je podaří nakreslit z větší části bez chyb, málokdo si toho všimne.

  • Vlasy bychom měli zachytit poměrně jednoduše – základní tvar, pár odlesků a několik náhodně umístěných pramenů.
Postup kresby vlasů.

4. Praktická ukázka

Nyní, když už víme jak správně nakreslit proporce tváře a jak se kreslí všechny její jednotlivé části si můžeme zkusit nakreslit portrét od A do Z.

Postup kresby portrétu.
Postup kresby portrétu.
Hotová kresba portrétu.

PAPÍR: bílý papír na kresbu tužkou

TUŽKY: HB, 2B, 4B, 6B, 8B a mikrotužka

PŘÍSLUŠENSTVÍ: plastická guma, ořezávátko

POUŽITÁ METODA: skicování od ruky