Powered by Smartsupp

KostyART

KostyART - logo.

Rozdíl mezi CMS a website builder

přibližná doba čtení: 5 min.

Webové stránky lze vytvářet několika různými způsoby. Můžete je sami naprogramovat, použít redakční systém pro správu obsahu, jako je WordPress, Joomla! a Drupal nebo použít nástroj pro tvorbu webových stránek (Website builder). Mezi nejpoužívanější nástroje patří například Squarespace, GoDaddy a Wix. Ale která z těchto možností je pro vás ta pravá?

Pokud chcete vytvořit webové stránky, blog nebo e-shop, máte mnoho možností. Protože jen málokdo si dokáže naprogramovat své webové stránky sám, existují již předprogramované systémy pro správu obsahu (CMS) nebo website buildery, ve kterých můžete vytvářet a upravovat webové stránky podle svých představ.

1. Rozdíl mezi CMS a website builder:

CMS vs. Page builder.

CMS

V CMS naleznete do značné míry otevřený systém, nad nímž máte vždy plnou kontrolu. Existuje však i pohodlnější řešení s nástroji pro tvorbu webových stránek, i ta má však své nevýhody. V CMS můžete jednat téměř neomezeně podle svého gusta, přizpůsobovat své webové stránky, rozšiřovat je pomocí pluginů a měnit kódy, dokud výsledek nebude přesně takový, jak si představujete. To může být i nevýhoda, protože se s tím vším pojí i velká zodpovědnost. Vaší povinností je co nejlépe zabezpečit web, správně vybrat šablonu a pluginy, řešit úpravy a veškeré s tím vzniklé problémy. Není to však nic extrémně těžkého. Po několika vratkých krocích se s redakčním systémem dá rychle naučit a zjistit, co je důležité a časem budete v používání stále jistější. Do značné míry je velkou pomocí znalost HTML, CSS a JavaScript. Samotný CMS nezahrnuje hosting, názvy domén ani jiné sekundární funkce.

Website builder

Naproti tomu, pomocí website builderu lze webové stránky vytvářet podle už jasně definovaného systému. Se speciálními funkcemi se tu moc nesetkáte. Výhodou ale je, že s website builderem se nemusíte starat o aktualizace a zálohování – to vše nakonfiguruje server. Zároveň nemusíte řešit hostingové služby, protože je obvykle hostován samotným poskytovatelem. Zatímco CMS lze často rozšířit o aplikace třetích stran, poskytovatelé WB služeb obvykle spravují všechny funkce, které jsou na jejich platformách dostupné. Website builder vás co nejrychleji dostane přímo k věci pomocí přednastavených témat a nástrojů, které se snadno naučí každý. Vy díky tomu jste schopni svůj web vytvořit a publikovat okamžitě prostřednictvím hostingových služeb poskytovatele.

2. WordPress vs. Wix

Srovnání WordPressu s Wix.

WordPress je open source CMS, který umožňuje tvorbu a správu obsahu webových stránek, blogů a e-shopů a to bez nutnosti širších znalostí programování, který v roce 2003 spoluzaložil americký podnikatel a vývojář Matt Mullenweg. V dnešní době je to nejpoužívanější CMS na světě. Více informací o tomto CMS systému si můžete přečíst v tomto článku, který jsem zveřejnil již dříve.

Společnost Wix založili v roce 2006 Avishai Abrahami, Nadav Abrahami a Giora Kaplan v izraelském Tel Avivu. S Wix lze webové stránky vytvářet podle už zmíněného nástrojového systému. Podle údajů má dnes Wix více než 150 milionů uživatelů. Výhodou Wix je bezesporu nepřetržitá podpora a bezpečnost, při každé vaší změně se vytvoří revize vašeho webu, takže se kdykoli můžete vrátit do bodu, kdy běželo všechno správně.

Srovnání cen:

WordPress je v podstatě zdarma. Samozřejmě jsou zde náklady za doménu a hostingové služby + za prémiové pluginy či šablony, bez kterých se však dá obejít. Ty jsou však často k dispozici jednorázovým nákupem, na rozdíl od předplaceného Wix. Zde se nabízí srovnání jednoho z nejpoužívanějších „page builder“ pluginů pro WordPress, kterým je bezesporu Elementor Pro.

Srovnání cen Elementor Pro.

Jak již bylo zmíněno výše, za tento plugin platit nemusíte. V případě, že potřebujete svoji webovou stránku rozšířit o některé z nabízených možností to však není od věci. Částka pro jednu webovou stránku zde vychází přibližně na 4 $/měsíc.

I Wix nabízí bezplatnou variantu, která se však díky zobrazování reklamy a názvu wix ve vaší doméně (www.vasedomena.wix.com) moc nehodí k profesionálním stránkám společnosti. Wix u prémiových plánů rozlišuje mezi běžnými webovými stránkami a stránkami pro e-komerci nebo e-shopy. 

Srovnání cen Wix.

Běžné webové stránky stojí od 5 €/měsíc. (Ovšem stále se zobrazenou reklamou Wix.) Zcela bez reklamy u Wix musíte počítat minimálně s 10 €/měsíc. Stránky pro elektronické obchodování a e-shopy stojí od 20 €/měsíc.

Vzájemné rozbroje

Již několik let probíhá spor mezi zakladatelem WordPressu Mattem Mullenwegem a společností Wix. V roce 2016 zveřejnil Mullenweg příspěvek na blogu o společnost Wix, kde píše, že kód pro mobilní aplikaci ukradla z webu WordPress a porušila tak licenční podmínky – odkaz přiládám zde

Společnost Wix však neotálí a nedávno spustila marketingovou kampaň, která poměrně dost agresivně útočí na WordPress prostřednictvím videa zobrazující WordPress jako popleteného muže – video si můžete prohlédnout zde.

Na závěr musím říct, že každá migrace stránky je velmi komplikovaná a nese s sebou značné riziko. Wix zatím nenabízí funkci exportu na WordPress a proto byste si měli pořádně rozmyslet, kterou z výše uvedených možností si vyberete a jestli je opravdu pro vás ta pravá.

Jestli ohledně výběru potřebujete poradit, neváhejte mě kontaktovat na této stránce.